صفحه کلید ( Keyboard )

1-15 از 15

صفحه کلید یا کیبورد کامپیوتر

کیبورد دستگاه ورودی است که به کامپیوتر یا دستگاه های دیگر متصل می شود و به عنوان ارسال دستورات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. جهت تایپ و یا اجرای فرمان های مختلف می توان از کیبورد استفاده کرد.

کیبورد ها دارای دکمه های مختلفی می باشند که هم می توانند به صورت تکی و هم بصورت دو یا چندتایی مورد استفاده قرار بگیرند. فشردن هم زمان چند دکمه اغلب برای اجرای فرامین مختلف می باشد.

بر روی تک تک دکمه ها حروف و یا عنوان دستورات ذکر شده است.  اغلب کیبوردها فقط با حروف انگلیسی مشخص شده اند اما برچسب حروف مختص به هر زبان نیز وجود دارد . در ایران به فور برچسب فارسی در مدل ها و کیفیت های مختلف وجود دارد که می توانید خریداری نمایید و کیبوردی که شامل حروف فارسی نیست را مزین به فارسی نمایید.

کیبورد کامپیوتر (Computer Keyboard)

کیبورد یا صفحه کلید دستگاهی است که از ترتیب دکمه ها یا کلید ها به عنوان اهرم های مکانیکی یا سوییچ های الکترونیکی عمل می کند.کلید های کیبورد یا صفحه کلید به طور معمول دارای کارکتر هایی هستند که بر روی آنها چاپ و یا حک شده است و هر بار فشار یک کلید با یک نماد نوشته شده مرتبط است که می توانند اقدامات و دستورات کامپیوتر را اجرا کنند.

انواع صفحه کلید (کیبورد کامپیوتر)

کیبورد ساده- کیبورد مالتی مدیا 

کیبورد ها عموما به دو دسته کیبورد ساده و مالتی مدیا تقسیم می شوند. کیبورد مالتی مدیا علاوه بر کلیدهای کاربردی که در همه کیبوردها وجود دارد ،یکسری کلید های مازاد جهت پخش موزیک و تنظیم صدا و ... را نیز شامل می شود.

کیبورد بی سیم – کیبورد با سیم

کیبورد کامپیوتر از نظر نوع اتصال نیز به دو مدل کیبورد بی سیم و کیبورد با سیم تقسیم می شوند. کیبورد های سیم دار همان کیبوردهای قدیمی هستند که با فیش ps2 و یا usb  در بازار به فروش می رسید و با بوسیله همین کابل رابط به رایانه متصل می شد.

کیبوردهای وایرلس یا بی سیم نیز مدل های جدیدتری هستند که رابط سیم از آن ها حذف شده  و بوسیله یک دانگل usb که رایانه متصل می گردد مورد استفاده قرار می گیرد . البته منبع تغذیه این کیبوردها بوسیله باتری های قلمی و یا نیم قلمی تامین می گردد.

کیبورد تک – کیبورد و موس

کیبوردها در پکیج های مختلفی از جمله  کیبورد تک، کیبورد و ماوس ست، کیبورد و ماوس وایرلس ست، کیبورد های  گیمینگ و... ارائه می شود.

 با برند های مطرحی همچون تسکو (TSCO)، هویت (havit)، اکس پی (XP) وسادیتا ( SADATA) و ... را میتوانید در بخش کیبورد بیابید.

صفحه کلید ها به صورت کیبورد بی سیم تک ، کیبورد با سیم  تک، کیبورد و موس سیم دار ، کیبورد و موس بی سیم تولید و به فروش می رسند.


ابعاد و یا اندازه ی کیبورد کامپیوتر

یک عامل تعیین اندازه ی یک صفحه کلید وجود کلید های تکراری مانند یک صفحه کلید عددی جداگانه ( Num Lock ) برای راحتی کار کاربر و یا کلید های جداگانه برای کنترل صدا و مدیا پلیر می باشد.یکی دیگر از عوامل تعیین اندازه ی کیبورد اندازه و فاصله ی کلیدها است. به طور کلی به کیبورد های بدون کلید های جداگانه و کلید های با سایز کوچک کیبورد لپ تاپی گفته می شود و به کیبورد هایی که دارای کلید های جداگانه و کلید های بزرگ می‌باشد کیبورد های گیمینگ یا بازی گفته می شود.

قیمت کیبورد کامپیوتر

قیمت کیبورد های موجود در بازار براساس شاخص های همچون کارایی، نوع کیبورد، نوع کلیدهای کیبورد، متریال و یا جنس استفاده شده در ساخت کیبورد، برند یا شرکت سازنده ی کیبورد و پک یا بسته بندی کیبورد تعیین می شود.