فن خنک کننده CPU و لوازم مصرفی

1-5 از 5

همانطور که می دانید از cpu به عنوان مغز کامپیوتر یاد می کنند و به این دلیل است که تمام محاسبات در پردازنده رخ می دهد و وقتی سی پی یو داغ می شود. داغ کردن CPU می تواند کامپیوتر شما را از کار بیاندازد. گاهی اوقات دلیل خاموش شدن کامپیوتر پاک شدن خمیر سلیکون پردازنده است. نصب صحیح یک فن CPU می تواند سیستم شما را خنک نگه دارد و باعث کارایی بالای پردازنده شما شود.

فن پردازنده چیست؟

سیستم خنک کننده کامپیوترهای دسکتاپ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در صورتی که قطعات کامپیوتر دمای پایینی داشته باشند، کامپیوتر عملکرد بسیار بهتری خواهد داشت. 

معمولا از فن پردازنده برای کاهش دمای CPU مورد استفاده قرار می گیرند، اما می توانند برای خنک کردن کارت های گرافیک نیز به کار گرفته شوند. و همچنین هیچ خطری برای کامپیوتر شما ندارد و علاوه بر اینکه به راحتی نصب می شوند، از کارایی بسیار بالایی نیز برخوردار هستند.

روش کار خنک کننده cpu

روش کار سیستم خنک سازی پردازنده شبیه به رادیاتور خودرو می باشد. در این سیستم یک پمپ کوچک در قسمت بالای CPU نصب می شود که یک مایع مخصوص (ترکیبی از آب مقطر و یک مایع هادی) را در لوله های کوچک و انعطاف پذیری که در یک حلقه بسته قرار دارند به گردش در می آورد. حرارت CPU از طریق یک تکه فلز مس که در زیر پمپ قرار دارد، به مایع انتقال داده می‌شود. سپس مایع گرم شده از طریق چندین لوله کوچک به یک رادیاتور که می تواند در قسمت جلو، عقب یا بالای کیس کامپیوتر قرار داده شود، انتقال داده شده و در رادیاتور به کمک چند فن که برای عملکرد بهتر در قسمت های مختلفی از آن تعبیه شده اند، خنک می شود و دوباره به CPU انتقال داده خواهد شد و پس از گرم شدن دوباره همین روند تکرار می شود.

نکات لازم قبل از نصب سیستم خنک کننده پردازنده

قبل از نصب سیستم های خنک سازی باید کیس کامپیوتر را جهت نصب آن آماده کنید. ابتدا باید اطراف کیس کامپیوتر و حتی قسمت بالای آن را بررسی کنید و تمام قطعاتی را که می توانند در هنگام نصب سیستم برای شما مزاحمت ایجاد کنند، باز کنید که شامل کارت گرافیک و رم کامپیوتر می شوند. حتی بدنه اصلی کیس هم می توانند در حین انجام کار مزاحم شما شود، بنابراین بهتر است آن را هم باز کنید.