حافظه جانبی

1-24 از 56

از حافظه جانبی برای نگهداری و ذخیره سازی دائمی و طولانی مدت اطلاعات استفاده می شود. این حافظه یا درون کامپیوتر قرار دارد (هارد اینترنال) یا خارج از آن است که می توان به رم ، فلش و هارد اکسترنال اشاره کرد.

حافظه های جانبی یا حافظه های ماندگار هم قابلیت نوشتن دارند و هم قابلیت خواندن اطلاعات. هر روزه بر روی سرعت خواندن و نوشتن این حافظه ها افزوده می شود. فلش مموری هایی با سرعت های بالا و همچنین هارد دیسک های سرعت بالا SSD  که با ظرفیت های کم شروع شده و هر روزه به ظرفیت آنها افزوده می شود را می توانید در فروشگاه بازرگانی هیناتا خریداری نمایید. 

هارد اکسترنال

دستگاهی قابل حمل که کار ذخیره اطلاعات را برعهده دارد این نوع هاردها به وسیله ی USB به کامپیوتر وصل می شوند و از این طریق کار تبادل اطلاعات را انجام می دهند.همچنین به دلیل قابل حمل بودن از اندازه های کوچکی برخوردارند.

 

ظرفیت و سرعت هارد اکسترنال

به طور کلی هارد های اکسترنال بسته به نیاز کاربر از یک ترابایت تا 10 ترابایت در بازار وجود دارند.هرچه ظرفیت هارد اکسترنال بیشتر باشد سرعت کلی آن کمتر می شود.برای مثال هاردهایی با ظرفیت بالا در 5400 دور در دقیقه و هاردهای ظرفیت پایین در 7200 دور در دقیقه کار خود را انجام می دهند.

هاردهای با سرعت بالا اگر به لپ تاپ وصل شوند باتری زیادی را استفاده می کنند.

 

قیمت هارد اکسترنال

قیمت در هارد به عوامل مختلفی بستگی دارد.ضد آب و ضد ضربه بودن در قیمت تاثیر به سزایی دارد.همچنین هرچه حافظه هارد بیشتر باشد قیمت آن نیز بالاتر است.


فلش مموری

فلش مموری یک دستگاه ذخیره سازی اطلاعات است که به دلیل حجم ذخیره سازی بالا(نسبت به حجم) و قابلیت جابجایی آسان و سریع امروزه کاربردها و طرفداران زیادی دارد.


حافظه فلش مموری

فلش مموری ها در حافظه های گوناگون و برای مصارف مختلف تولید و روانه بازار می شوند.کمترین حافظه در فلش مموری ها 4GB و بیشترین آن 256GB است.امروزه برخی از شرکت ها با فناوری های جدید قادر به ساخت فلش مموری با حافظه 1TB شده اند.


قیمت فلش مموری

نکته مهم در فلش مموری ها که بسیاری از خریداران از آن بی خبرند این است که اختلاف قیمت نه تنها به حجم بلکه و به کلاس فلش نیز بستگی دارد.هرچه کلاس در فلش بالاتر باشد یعنی سرعت نوشتن نیز بالاتر است و همین مسئله باعث بالاتر بودت قیمت آن نیز میشود.

برای مثال یک فلش مموری با کلاس 2 حداقل سرعت آن در نوشتن 2MB/S است و فلش مموری با کلاس 10 که بالاترین کلاس حال حاضر است از سرعت 10MB/S برخوردار است.


رم(حافظه Micro SD)

رم یک کارت حافظه است که کاری مشابه با فلش مموری را انجام می دهد و ذخیره سازی اطلاعات را برعهده دارد.با این تفاورت که اندازه بسیارکوچکتری دارد و به جای یک پورت USB دارای تعدادی پین کوچک است که در جایگاه کارت حافظه گوشی نصب می شود.


حافظه رم

رم ها در حافظه های گوناگون و برای مصارف مختلف تولید و روانه بازار می شوند.کمترین حافظه در رم ها 4GB و بیشترین آن 256GB است.امروزه برخی از شرکت ها با فناوری های جدید قادر به ساخت رم با حافظه 512GB شده اند.


قیمت رم

نکته مهم در رم ها که بسیاری از خریداران از آن بی خبرند این است که اختلاف قیمت نه تنها به حجم بلکه و به کلاس رم نیز بستگی دارد.هرچه کلاس در رم بالاتر باشد یعنی سرعت نوشتن نیز بالاتر است و همین مسئله باعث بالاتر بودت قیمت آن نیز میشود.

برای مثال یک رم با کلاس 2 حداقل سرعت آن در نوشتن 2MB/S است و رم با کلاس 10 که بالاترین کلاس حال حاضر است از سرعت 10MB/S برخوردار است.