محافظ برق و چند راهی برق

1-5 از 5

استفاده از وسایل برقی و الکتریکی در تمامی زمینه ها فراگیر شده است. تعدد استفاده از وسایل برقی احتیاج به چند پریز دارد و  بوسیله چند راهی می توانید نیاز خود را مرتفع نمایید. اما می توانید راهکار بهتری انتخاب کنید ، با توجه به قیمت بالایی که کالاهای برقی دارند و نوسان برق می تواند موجب آسیب رساندن به آن ها شود ، پس باید از یک محافظ الکتریکی که میزان ولتاژ برق ورودی را تنظیم می کند استفاده نمایید. 

حال این وسیله ای که برای محافظت از وسایل الکتریکی به کار می رود ، محافظ برق نامیده می شود.

محافظ برق برای محافظت از هر نوع وسیله برقی مانند : یخچال ، تلویزیون ، کولر، ماشین لباسشویی ، کامپیوتر ویا هر وسیله برقی دیگر به کار می رود.

محافظ برق ها در برندهای مختلف ، و خانه های متفاوت تولید می شوند ، این تفاوت موجب تفاوت استفاده هم می گردد.

چرا استفاده از محافظ برق توصیه می شود؟

 عموما محافظ برق ها به گونه ای ساخته شده اند که در برابر ورودی زیر 180 ولت و بالای 245 ولت جریان را قطع و مانع از آسیب رساندن به لوازم برقی می گردند.

زمانی که محافظ را به برق متصل می کنید، ابتدا به مدت زمان معینی چراغ در حالت زرد می ماند تا کاملا از مناسب بودن ولتاژ مطمن شود. زمانی که این اطمینان حاصل شد چراغ به رنگ سبز در میاید و محافظ برق به حالت آماده به کار می باشد.محافظ برق

دستگاهی که در مسیر ورودی برق برای وسایل الکتریکی قرار گرفته و وظیفه  تنظیم کردن نوسانات برق را بر عهده دارد.این وسیله برای جلوگیری از آسیب به وسایل الکتریکی استفاده می شود.

نکاتی در مورد محافظ برق

بهتر است بدنه آن دارای جنس ضد آتش باشد.

محافظ برق باید دارای دکمه on/off باشد تا درصورت عدم استفاده بتوان آن را خاموش کرد.

دقت محافظ برق در شناسایی نوسانات برق باید به قدری بالا باشد که به محض بالا و پایین شدن ولتاژ بتواند در کسری از ثانیه برق وارد شده را قطع نماید.

برخی از محافظ برق های جدید دارای نوعی باتری هستند که می توانند انرژی را ذخیره کرده و در هنگام قطعی برق از آن استفاده کرد.

 چند راهی برق

دستگاهی که یک خروجی برق را به چندین خروجی تقسیم می کند.هرچند برخی از محافظ های برق با وجود پورت هایی که دارند می توانند نقش چندراهی برق را نیز داشته باشند.

نوع اتصالات

چند راهی های برق در کشورهای مختلف برای اتصالات متنوعی ساخته می شوند.چندراهی ها بای به نوعی باشند که هم دارای کانکتور سه شاخه و هم دو شاخه باشند.همچنین برخی از چندراهی ها دارای پورت USB هستند که بتوان وسایل مورد نیاز از قبیل موبایل را با آن شارژ کرد.

قیمت محافظ و چند راهی برق

به طور کلی موارد زیادی روی قیمت محافظ و چند راهی برق تاثیر دارد.هرچه طول کابل ، تعداد پورت ، نوع پورت بیشتر باشد قیمت هم بیشتر است.

چرا باید از محافظ برق استاندارد استفاده کرد ؟

محدوده کارکرد ولتاژ و آمپر و همچنين زمان مورد نياز براي عبور مجدد جريان الکتريکي، بستگي به وسيله‌ي الکتريکي ما دارد، زيرا مقدار مصرف و حساسيت هر وسيله‌ي الکتريکي متفاوت است. به طور مثال مقدار توان مصرفي يک دستگاه پکيج با يک ماشين لباسشويي يا جاروبرقي يا کولر گازي يا مخلوط کن يا يک چراغ با لامپ معمولي متفاوت است.
برای هر دستگاهی باید محافظ مخصوص آن را تهیه کرد، قطعا در محافظ برق ها مشاهده کرده اید که نوشته شده است" محافظ برق مخصوص وسایل صوتی " و یا " محافظ برق مخصوص یخچال و فریز" و...
البته بايد به اين نکته اشاره کرد که در کشور ما به علت عدم رعايت مقررات ملي ساختمان مبني بر طراحي و اجراي صحيح تاسيسات برقي ساختمان‌ها که وجود چاه ارت، تجهيزات حفاظتي و موتور برق اضطراري را الزام مي‌داند، وجود محافظ برق براي هر دستگاه برقي يا سر راه کنتور برق ساختمان ضروري است.
اين در حالي است که در بسياري از کشورهاي پيشرفته به علت رعايت اين مقررات اجباري، ساکنين ساختمان و مصرف کننده نيازي به خريد محافظ برق براي وسايل الکتريکي شخصي خود ندارند.
قیمت محافظ برق به طبع بسیار کمتر از دستگاه ی برقی شما می باشد، پس بهترین روش محافظت از وسایل برقی ارزشمند استفاده از یک محافظ برق خوب و مناسب از روز اول می باشد.

چند نوع محافظ برق داریم؟

محافظ برق ها از نظر ساختار به دو مدل محافظ برق ساده و محافظ برق دیجیتال تقسیم می شوند.
محافظ برق ساده :  این مدل محافظ دارای سه لامپ LED می باشد، که نشان دهنده وضعیت برق است. LED قرمزبه معنی تایمر ، LEDنارنجی که در حالت تنظیم نوسان می باشد و نشان از غیر عادی بودن وضعیت دارد و LED سبز یعنی وضعیت نرمال است و قابل استفاده می باشد.
محافظ برق دیجیتال:  این نوع محافظ علاوه بر داشتن سه چراغ وضعیت، دارای یک نمایشگر دیجیتالی هستند که میزان زمان تاخیر و در زمان وضعیت عادی مقدار ولتاژ برق شهری را به صورت عددی نمایش می دهد. زمانی که وضعیت آن غیر عادی است با حرف Lo و hi نمایش داده می شود یعنی ضعیف یا قوی بودن برق.

محافظ برق ها را می توان از نظر ولتاژ نیز به چند نوع تقسیم بندی کرد:

محافظ ۳۰ آمپر زیر کنتوری: 

این محافظ برق درقسمت پایین کنتور برق نصب می شود و تمام برق ساختمان را تحت پوشش قرار می دهد، از مزایای این محافظ برق زیر کنتوری می توان به محافظت از برق کل ساختمان اشاره کرد در واقع با خرید این دستگاه می توانید از تمام وسایل منزل محافظت کنید.

محافظ کولر گازی:

میزان آمپر مصرفی کولر گازی  زیاد می باشد  و به یک محافظ ۳۰ تا ۳۵ آمپری نیاز دارد. توصیه می شود یک محافظ جداگانه برای آن تهیه کنید و کلا برق کولر گازی را از منزل خود جدا کنید.

محافظ یخچال و فریزر: 

یخچال فریزر هم مانند هر وسیله برقی دیگر نیاز به محافظ برق دارد، در واقع معمولا محافظ یخچال و فریزر داری دو خروجی می باشد. ترجیحا فقط برای یخچال و فریزر استفاده نمایید.

محافظ تلویزیون و کامپیوتر: 

این وسایل به دلیل داشتن آمپر مصرفی کمتر از قیمت ارزان تری برخوردار هستند، بنابراین برای خرید محافظ تلویزیون و کامپیوتر نیازی به پرداخت هزینه زیادی نمی باشد. این نوع محافظ عموما برای انواع لوازم صوتی و تصویری و لوازم خانگی برقی مورد استفاده قرار می گیرد 

بهترین برند محافظ برق 

انواع مختلفی از تولید کننده ها در بازار وجود دارند که محافظ های بسیار خوبی تولید می کنند. شما خواندن ویژگی های رو هر محصول می توانید متوجه شوید که آیا این محصول جوابگوی کار شما خواهد بود یا خیر؟

محافظ برق های استاندارد و با کیفیت اغلب دارای کارت ضمانت یک الی 3 ساله می باشند. داشتن ضمانت نامه نیز یک مزیت برای خرید محافظ برق خوب می باشد.

تعدادی از شرکت های تولید کننده محافظ برق :

محافظ برق فاتح
محافظ برق امگا
محافظ برق سارا تک
محافظ برق تیراژه
محافظ برق پارت الکتریک
محافظ برق تکسان
محافظ برق آریا